Vi kontakter dig

KOM I GANG!

Udfyld formularen, så kontakter vi dig hurtigst muligt.

Bagere indgår aftale med Worldline

NYHED

2 min læsetid

En sammenslutning af 250 bagere har indgået en ny indløseraftale med betalingskoncernen Worldline. Aftalen understøtter ikke betalinger med Dankort.

Brancheforeningen BagerGruppen har netop indgået en aftale med en af verdens største betalingskoncerner, Worldline. Aftalen sikrer bagerne en fast lav pris på deres korttransaktioner, når der handles morgenbrød.

BagerGruppens 250 medlemsbutikker kan nu få nye terminaler til betalingskort – og nye indløseraftaler til indløsningen af kundernes betalingskort – i bagerbutikkerne rundt om i landet. BagerGruppen har nemlig indgået en aftale med betalingskoncernen Worldline.

Worldline skal i fremtiden sørge for, at BagerGruppens medlemmer kan modtage danskernes betalingskort i butikkerne – og ikke mindst, at BagerGruppens medlemmer undgår uforudsete udgifter og betaler en fast lav pris, når kunderne svinger betalingskortet i bagerbutikkerne.

”Worldline har givet os et rigtig godt og gennemsigtigt tilbud. Samarbejdet sikrer, at vores medlemmer slipper billigst muligt, når de modtager betaling i deres butikker rundt om i landet – og der er ingen risiko for, at de skal betale uforudsete gebyrer. Derfor opfordrer vi alle vores medlemmer til at skifte til Worldline”, siger Steen Friis Nielsen, bestyrelsesformand i BagerGruppen.

Worldline kan både levere nye terminaler og nye indløseraftaler. Det betyder, at Worldline gennem den nye aftale med BagerGruppen kan sørge for, at BagerGruppens medlemmer rent faktisk modtager betalingen, når en kunde køber morgenbrød i bagerbutikken med et betalingskort.

”Vi er virkelig glade for, at vi nu kan hjælpe bagerne med at modtage betaling for deres brunsviger og rundstykker. BagerGruppens medlemmer står tidligt op, så vi andre kan hente lunt morgenbrød. Derfor skal kortbetalingen bare fungere – og det skal være til en pris og på nogle servicevilkår, der er til at forstå”, siger Mette Lykke Vibe, Worldlines landechef i Danmark.

Worldline håndterer de digitale og fysiske kortbetalinger for flere end 30.000 danske frisører, tandlæger, restauratører og små og mellemstore virksomheder i Danmark. Og hos BagerGruppen er der stor tilfredshed med den nye indløseraftale med Worldline.

”Indløsermarkedet er et marked, der er svært at gennemskue, og det er ikke nødvendigvis noget den enkelte bager lige sætter tid af til. Vores opgave i BagerGruppen er, at rådgive vores medlemmer bedst muligt – og sikre dem de bedste samarbejdsaftaler – til de bedst mulige pris og servicevilkår. Det får vores medlemmer nu mulighed for, når de modtager betalingskort, for det sikrer vores aftale med Worldline” siger BagerGruppens bestyrelsesformand, Steen Friis Nielsen.